Úřad práce je obecně strašák, ovšem pravdou je, že tam, sem tam, musí každý z nás. Tento nepříjemný pocit zřejmě pramení z toho, že pracovní úřad se stal synonymem pro místo, kde se scházejí lidé, kteří vlastně do práce ani nechtějí. Tohle je samozřejmě jen mýtus, protože na pracovní úřad musí i student po dokončení školy, člověk co zrovna skončil v zaměstnání a hledá jiné, či podobně. Není tedy pravda, že při sezení na pracovním úřadě si musíte připadat hloupě nebo snad trapně. Jde o součást přirozeného systému díky kterému nakonec získáte práci. Všechny služby, které pracovní úřad nabízí, jsou navíc zdarma.

Co se vlastně děje na pracovním úřadě?

Pracovní úřad je státní orgán, který má za úkol zkoumat pracovní trh a podávat informace. Toto se netýká jen naší republiky, na pracovním úřadě byste totiž měli získat informace i o pracovních místech po celé Evropské unii. Všechny pracovní úřady spadají pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokud tedy hledáte práci, je třeba navštívit pracovní úřad, kde vám váš referent pomůže vytvořit pracovní profil, který vás bude nadále prezentovat u firem, které hledají zaměstnance. Častějším způsobem, jak najít práci přes pracovní úřad je osobní návštěva, při které si prohlédnete aktuální nabídku volných pracovních míst, případně si i vyhlédnete, které by vám vyhovovalo, a vezmete si na něj kontakt.

Další věcí, se kterou se můžete obrátit na pracovní úřad jsou i rekvalifikace. Typickým příkladem je například získání řidičského průkazu na nákladní auto a tak dále.

Podpora v nezaměstnanosti

Pracovní úřad se samozřejmě stará i o tuto problematiku. Ovšem nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá každý. Podporu může získat jen ten člověk, kdo si během posledních dvou let zajistil důchodové pojištění. To lze získat buď prací, nebo jinou výdělečnou činností. Samozřejmě, že bez toho, abyste měli zájem o zaměstnání, nedostanete žádné peníze. Je třeba nechat se zapsat na evidenci uchazečů, a podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Logickou podmínkou je, že osoba, která žádá o podporu v nezaměstnanosti, nesmí pobírat důchod.

Co si vzít na úřad práce?

Tahle otázka jistě trápí každého, kdo se na pracovní úřad hlásí poprvé, proto je třeba uvést pár základních rad, díky kterým bude návštěva pracovního úřadu mnohem snazší. V prvé řadě si nezapomeňte vzít průkaz totožnosti, protože bez něj se s vámi jistě nebude nikdo bavit. Dále je třeba připravit potvrzení o předchozím zaměstnání, někdy se tomuto dokumentu říká i zápočtový list. Dále je třeba také potvrzení o průměrném výdělku. Pokud jdete na pracovní úřad po mateřské dovolené, tak si nezapomeňte vzít potvrzení o pobírání rodičovského příspěvku. Další dokumenty jsou již dobrovolné, ovšem jak se to vezme. Pokud například máte diplom z vysoké školy, tak ten jistě sebou, protože ten vás přiblíží k širší nabídce práce.

Co je třeba zvážit, než se vůbec vydám na úřad práce

Kdybyste se zeptali zaměstnance úřadu práce na to, co je největší chybou žadatelů o zaměstnání, pak vám téměř jistě řeknou, že je to apatie. Na úřad práce jdete proto, aby vám se zaměstnáním poradili, ale ne aby za vás udělali vše. Před tím, než se vydáte na úřad, si musíte řadu věcí vyjasnit sami. Především je třeba zvážit, jestli vaše požadavky nejsou příliš přehnané. Podle některých studií se na jedno volné místo v ČR hlásí až deset lidí. Na druhou stranu by byla chyba žádat pozici, na kterou jste až příliš schopní. V takovémto případě se nejdříve zeptejte na adekvátní pozici a až po té slevte ze svých požadavků.

Dále také zvažte, jestli by nebylo lepší dodělat si nějaký kurz nebo rekvalifikaci, nemá smysl přijít na pracovní úřad, procházet nabídky a po té říci, že se doma ještě poohlédnete po nějaké rekvalifikaci. Podávat takovéto informace je povinností pracovního úřadu, takže se stačí jen zeptat.

Navzdory tomu,že pracovní úřad je naprostý základ, jak si najít práci, neměli byste se svěřit do rukou jen jedné instituce, nezapomínejte, že žijeme v době, kdy se dá pohodlně vyhledávat zaměstnání a přitom se nehnout z domu.

Na pracovním úřadě neodmítejte nabídky na dobu určitou

Častým problémem pro člověka, který hledá práci je to, že se již z principu vyhýbá možnosti pracovat na dobu určitou. Tohle je ovšem chyba, protože poskytnout smlouvu na dobu určitou je strategický tah od zaměstnavatele a neznamená to, že si vás nechá pár měsíců a vyhodí. Naopak představte si toto jako dobu, která vám byla poskytnuta proto, abyste na svého zaměstnavatele zapůsobili.

Váš životopis musí být perfektní

Není nic horšího, než když žádáte o práci a nemáte dobře vyplněný životopis. Uvědomte si, že k tomuto pracovní úřad neslouží. Navíc internet je plný rad, jak lze životopis vylepšit. V životopisu by nikdy neměla chybět zmínka o vzdělání a o předchozím zaměstnání. Nebojte se v životopisu rozepsat, zmiňte se o drobnostech, které vás baví, o různých kurzech a podobně. Dnes není výjimkou situace, kdy firma hledá zaměstnance podle povahových rysů. Společnosti dnes chtějí komunikativní samostatné lidi, pokud jste tedy zvládli vylézt na nějakou horu nebo děláte extrémní sporty, jistě to ve svém životopisu nesmíte vynechat. V neposlední řadě je důležitá i samotná úprava a vzhled životopisu, nesmějí v něm být chyby nebo překlepy. Také byste měli zvolit takový formát životopisu, aby bylo vidět, že práce s počítačem vám není cizí.