Workoholismus - nepřehánějte to s prací
Workoholismus je pojmem poměrně znalým a má co dočinění právě s prací libovolného charakteru. Ostatně samotný význam pochází z anglického výrazu „work“, který v překladu znamená práce. V tomto případě je to však nadbytek práce, respektive její nedokonalé organizování, realizování a následné vyhoření osobnosti.
Závislost na práci byla poprvé označena za určitou psychickou poruchu ve Spojených státech amerických a od roku 1989 se s ní setkáváme také v České republice. Jde o určité vystavování stresu, jež je blízké patřičným skupinám lidí.
-
Lékaři, hasiči a policisté
-
Makléři, učitelé
-
Novináři
-
Mladí, ambiciózní a vzdělaní podnikatelé
Syndrom vyhoření na základě workoholismu samozřejmě můžete potkat i u kohokoliv jiného s naprosto odlišným pracovním zaměřením.
Jak se projevuje workoholismus?
Pro workoholika velice nenápadně, pro ostatní poměrně viditelně. Tito lidé jsou doslova závislí na své práci, kterou však nemusí vykonávat zcela dobře. Právě to, že se nepřetržitá pracovní činnost stala nedílnou součástí jejich života, může prozrazovat mnohé o tom, že volí nevhodné pracovní postupy a mají špatnou organizaci práce.
Valí před sebou neustále se kupící požadavky a nové cíle, aniž by řádným způsobem dokončili předchozí věci. Špatný psychický stav, který na sebe nenechá dlouho čekat a přechází z obyčejné přepracovanosti do tvrdého workoholismu.
Důsledky workoholismu
Ty v podstatě vyplývají z jeho samotného popisu. Promítají se z pracovního života, do toho soukromého, kde mnohdy devastují lidské vztahy, způsobují rozchody a rozvody. Workoholismus je schopen vám sebrat všechen volný čas, který si neumíte vyšetřit pro své blízké nebo sebe sama.
Nejde však jen o mezilidské vztahy, ale také psychické a zdravotní problémy, jež se začnou velice brzy kupit. Vysoké pracovní tempo a minimální odpočinek se projevují v podobě nejrůznějších duševních poruch. Dojde k výraznému oslabení imunitního systému, hubnete, kouříte a v mnohých případech i pijete. Tělesná schránka tak dostává zabrat stejně, jako ta psychická.
Rozdělení workoholiků
Pakliže si nedáte pozor a přemíra práce se stane vaším jediným životním cílem, můžete se velice jednoduše zařadit mezi některé typy workoholiků, jejichž pojmenování do značné míry vychází z daného chování.
-
Opečovávací typ – Snaží se vždy uspokojit především zájmy ostatních a nemyslí na ty své
-
Urputný typ – Pracuje nepřetržitě bez jakéhokoliv odpočinku
-
Vychutnávací typ – Člověk překypující perfekcionalismem, který se snaží vše a stále dokola dovádět k naprosté dokonalosti
-
Záchvatový typ – Občan pracující do vyčerpání a fyzického záchvatu, po jehož nápravě následuje opět práce
Nepodlehněte workoholismu a vsaďte na preventivní léčbu
Pokud se ztotožňuje s některými výše uvedenými body, možná se vám to nezdá, ale měli byste si dát pozor na postupně se projevující workoholismus, kterému je třeba náležitě předcházet.
V první řadě se naučte oddělovat pracovní záležitosti od soukromého života. Snažte se vyhodnocovat své pracovní výsledky a kontrolovat si tempo daných činností. Nastolte si pravidla, kterými se budete řídit a posilujte se také duševně.
Pakliže totiž zjistíte příznaky závislosti na práci, je třeba kromě odborné péče psychologů, nastartovat také svůj nový osobní pohled na život. Bude-li vám diagnostikován workoholismus, určitě se snažte pozměnit hodnoty v osobním životě. Nestavějte práci pouze na první místo, začněte vyhledávat aktivní pohyb, zdravé stravování a provozujte i praktické duševní cvičení.
Teprve poté máte úspěšnou šanci, jak se vypořádat s přemíru nevhodně organizované pracovní činnosti a nestát se workoholikem.
Další články
- Otázky při pohovoru, na které nemusíte odpovídat
- Získejte praxi prostřednictvím stáže ve firmě
- Kdy máte nárok na neplacené volno
- Nemoc z povolání
- Co je to vytýkací dopis?
- Na co si dát pozor u přesčasů
- Dovolená a nemocenská ve zkušební době
- Vhodné oblečení na pohovor
- Časté chyby v životopisech
- Workoholismus - nepřehánějte to s prací
- Může mi zaměstnavatel snížit plat?
- Mám nárok na lékaře v pracovní době?
- Záludnosti smlouvy na dobu určitou
- V čem vám pomůže personální agentura
- Návrat do práce z mateřské dovolené
- Zamezte syndromu vyhoření
- Novodobá forma pohovoru – Assessment centre
- Vhodný odchod do penze
- Jak hledat práci, jako OZP?
- Zhodnoťte svůj neúspěch při výběrovém řízení
- Brigády v zahraničí
- Připravte se na svůj první pohovor
- Práce formou brigády
- Záležitosti týkající se výpovědi v zaměstnání
- Jak jednat o výši svého výdělku?
- Těhotenství a práce
- Rozhodování mezi HPP a OSVČ
- Poprvé na úřad práce
- Má smysl oslovit rovnou firmu?
- Odpovědi na částé pracovněprávní otázky
- Jak hledat a najít práci?
- Jak napsat motivační dopis
- Úřad práce a podpora v nezaměstnanosti
- Jak správně napsat životopis ?